Opracowania i raporty
Alternatywne narzędzia połowowe i możliwości ich zastosowania w polskiej części Morza Bałtyckiego w świetle uwarunkowań środowiskowych oraz przepisów krajowych i międzynarodowych (2022)
Alternatywne narzędzia połowowe to narzędzia rybackie (sieci, klatki itp.) służące do połowów ryb na morzu, które zostały zaprojektowane lub zmodyfikowane w taki sposób, aby minimalizować ryzyko przyłowu ssaków lub ptaków morskich, a jednocześnie zapewnić skuteczność połowów ryb gatunków docelowych. Niniejsza ekspertyza stanowi przegląd takich narzędzi, analizuje otoczenie prawne w jakim mogą być one wykorzystywane oraz przedstawia propozycje działań, które mogą być podjęte w celu upowszechnienia stosowania takich narzędzi.
- Pobierz
- pdf (3,88 MB)
Raport z projektu „Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk” 2016-2020
Raport z działań projektu "Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk" przeprowadzonych w latach 2016 - 2020. Raport podsumowuje patrole i inne prace wolontariuszy Błękitnego Patrolu, działania Stacji Morskiej na rzecz ochrony ssaków morskich oraz Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling, która zajmuje się ochroną wybranych gatunków ptaków morskich.
- Tagi:
- opracowanie
- raport
- Pobierz
- pdf (23,12 MB)
Procedura postępowania z przyłowionymi ptakami i ssakami (2019)
W Morzu Bałtyckim największym zagrożeniem zarówno dla ssaków, jak i ptaków morskich, są narzędzia połowowe i związany z nimi przyłów. W polskich obszarach morskich wśród ssaków morskich najczęściej narażonych na przyłów są foki szare i morświny. Z przeprowadzonych obserwacji w polskich obszarów morskich wynika, że najczęściej przyławianymi ptakami morskimi są: lodówka (Clangula hyemalis), uhla (Melanitta fusca) i ogorzałka (Aythya marila). W załączonej procedurze znajdują się opisane metody postępowania z przyłowionymi lub znalezionymi na plaży zwierzętami żywymi lub martwymi.
- Pobierz
- pdf (8,09 MB)
Instrukcja minimalizowania hałasu podwodnego jako istotnego zagrożenia dla morświna w Morzu Bałtyckim (2019)
W związku z rosnącym poziomem hałasu podwodnego w Morzu Bałtyckim w wyniku wzrostu intensywności działalności człowieka, do której zalicza się transport morski, budowę morskich farm wiatrowych, układanie rurociągów gazowych i naftowych, wydobycie paliw i innych surowców naturalnych, układanie kabli energetycznych, manewry wojskowe i związane z nimi detonacje broni konwencjonalnej czy turystykę motorowodną, presja na ekosystem Bałtyku i żyjące w nim organizmy jest coraz większa. Zachodzi tym samym konieczność, by każda aktywność ingerująca w naturalne środowisko morskie była uważnie oceniona pod względem krótko- i długotrwałych efektów jej oddziaływania, zastosowania odpowiednich środków mitygujących bądź wyeliminowania.
- Pobierz
- pdf (10,55 MB)
Przeprowadzenie analizy połowów w kwadracie rybackim S4 oraz zestawienie ich z połowami w polskich wodach Bałtyku w oparciu o dane pochodzące z sektora rybołówstwa
Szczegółowa analiza rybołówstwa w rejonie kwadratu rybackiego S4 objęła badania z wykorzystaniem danych pochodzących bezpośrednio z sektora rybołówstwa czyli z dzienników i miesięcznych raportów połowowych, będących w posiadaniu Centrum Monitorowania Rybołówstwa (CMR), a sprawozdawanych przez armatorów łodzi oraz kutrów rybackich. W opracowaniu zamieszczono również wyniki z badań przeprowadzonych in situ polegających na zebraniu informacji o rzeczywistym rozmieszczeniu narzędzi połowowych w kwadracie S4.
- Pobierz
- pdf (1,82 MB)
Monitoring ptaków wodnych i ssaków morskich występujących na Ryfie Mew w ramach projektu „Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk”
Celem liczeń jest wypełnienie luki w wiedzy dotyczącej liczebności i składu gatunkowego ptaków i ssaków morskich pojawiających się w rejonie Ryfu Mew. Ryf Mew pełni ważną funkcję dla tych ptaków przede wszystkim w okresie migracji jesiennej (lipiec-październik), jako miejsce przystankowe dogodne do uzupełnienia zapasów energetycznych podczas żerowania i odpoczynku.
- Pobierz
- pdf (5,82 MB)
Wprowadzenie osobników fok do środowiska w ramach restytucji – 2019
Projekt „Restytucji i ochrony fok szarych w Polsce” został zainicjowany przez Stację Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w 1996 roku. Realizując założenia projektu, co roku od wiosny 2002 (poza rokiem 2006) na wolność wypuszczane są foki wyhodowane lub uratowane przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF oraz pracowników i wolontariuszy Stacji Morskiej. Rok 2019 to dwudziesty trzeci rok programu ochrony bałtyckich fok, w ramach którego wypuszczono na wolność dziewięć młodych fok szarych.
- Pobierz
- pdf (2,68 MB)
Wprowadzenie osobników fok do środowiska w ramach restytucji – 2018
W 2018 roku po raz dwudziesty drugi w ramach programu ochrony bałtyckich fok wypuszczono na wolność́ osiem młodych fok szarych. Dwie z nich to potomstwo fok przebywających w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Pozostałe sześć fok urodziło się na wolności, ale ze względu na zły stan zdrowia trafiły na rehabilitację do fokarium Stacji Morskiej.
- Pobierz
- pdf (3,02 MB)
Wprowadzenie osobników fok do środowiska w ramach restytucji – 2017
2017 to już dwudziesty pierwszy rok programu ochrony bałtyckich fok. 8 maja, na plaży Słowińskiego Parku Narodowego, niedaleko miejscowości Czołpino wypuszczono na wolność́ cztery młode foki szare. Jest to potomstwo fok przebywających w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
- Pobierz
- pdf (2,02 MB)
Raport z projektu „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” 2012-2015
Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich”, realizowany w latach 2012-2015 przez Fundację WWF Polska w partnerstwie z Uniwersytetem Gdańskim (Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu) i przy wsparciu Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING
- Tagi:
- opracowanie
- Pobierz
- pdf (8,21 MB)
Newsletter
Dołącz do newslettera otrzymując najnowsze informacje o naszych działaniach