Ssaki morskie Foka obrączkowana

Phoca hispida

Foka obrączkowana, nazywana też nerpą, jest arktycznym gatunkiem foki. W Bałtyku występuje głównie w Zatoce Botnickiej, gdzie żyje ponad 6 000 osobników. Całkowita bałtycka populacja foki obrączkowanej szacowana jest na ok. 10 000 osobników. Na polskim wybrzeżu odnotowywuje się wyłącznie pojedyncze obserwacje (Stacja Morska 2019).

Foki obrączkowane są raczej samotnikami, są bardzo ostrożne i nieufne. Na obszarach pokrytych lodem, utrzymują otwory oddechowe w lodzie, rozmieszczone co mniej więcej 2 kilometry od siebie. Ich pokarm jest dość urozmaicony, odżywiają się zarówno małymi rybami, skorupiakami, jak i mięczakami (Stacja Morska 2019).

Dorosłe foki osiągają dojrzałość płciową w 7. roku życia – samce i w 5. – samice. Focze szczeniaki przychodzą na świat na przełomie lutego i marca w wykopanych w lodzie i śniegu jamach. Białe, gęste futro, lanugo, umożliwia im doskonały kamuflaż w śniegu. Samice karmią swoje młode mlekiem przez 3 miesiące (Stacja Morska 2019).

Po czym rozpoznać fokę obrączkowaną?

Jest to najmniejszy gatunek z bałtyckich fok. Swoją nazwę bierze od charakterystycznych pierścieni, które można dostrzec na jej ciele. Widoczne są od razu po zrzuceniu lanugo i stanowią unikatową cechę dla tego gatunku. Foka obrączkowana wyróżnia się także małą głową z krótkim pyszczkiem osadzoną na krótkiej szyi. Ma charakterystyczne duże, blisko osadzone oczy, nozdrza w kształcie litery V oraz jasne wąsy czuciowe (wibrysy) (Błękitny Poradnik 2019).Foka obrączkowana, nazywana też nerpą, jest arktycznym gatunkiem foki. W Bałtyku występuje głównie w Zatoce Botnickiej, gdzie żyje ponad 6 000 osobników. Całkowita bałtycka populacja foki obrączkowanej szacowana jest na ok. 10 000. osobników. Na polskim wybrzeżu odnotowywuje się wyłącznie pojedyncze obserwacje (Stacja Morska 2019).

Literatura

  1. Błękitny Poradnik
  2. Stacja Morska 2019. https://hel.ug.edu.pl/edukacja/o-gatunkach/

Jeśli spotkasz na plaży fokę, poinformuj o tym:

Jeśli widziałeś na plaży:

  • sieweczkę obrożną
  • ostrygojada
  • rybitwę białoczelną, rzeczną lub czubatą

zgłoś obserwację na: baza@wwf.home.pl

Pobierz poradnik

Widziałeś fokę lub morświna nad Morzem Bałtyckim?

Newsletter

Dołącz do newslettera otrzymując najnowsze informacje o naszych działaniach