Ssaki morskie Foka pospolita

Phoca vitulina

WWF - Chroń Bałtyk

Foka pospolita wbrew swojej nazwie jest najrzadziej spotykaną w Bałtyku foką. Jest natomiast jednym z najbardziej rozprzestrzenionych gatunków wśród płetwonogich na całym świecie. Obecnie populacja foki pospolitej w Bałtyku szacowana jest na ok. 800 osobników. Na polskim wybrzeżu foki pospolite pojawiają się niezwykle rzadko. W 2018 roku regularnym gościem na naszych plażach była foka pospolita „Celebrytka”. Została tak nazwana ze względu na to, że nie bała się ludzi, chętnie wypoczywała na publicznych plażach, a nawet pozowała do zdjęć (Stacja Morska 2019).

Samce fok pospolitych dorastają do 180 centymetrów i 130 kilogramów, natomiast samice są mniejsze – długość ich ciała dochodzi do 150 centymetrów a ciężar do 105 kilogramów.

Foki tego gatunku nie łączą się w pary na całe życie, zakładają rodziny we wrześniu i na początku października, a focze szczeniaki rodzą się na brzegu z dala od stada, na przełomie czerwca i lipca. Ważą nawet do 11 kilogramów. Swoją białą, niemowlęcą sierść (lanugo) tracą jeszcze w łonie matki lub zaraz po urodzeniu, więc na świat przychodzą ubarwione jak dorosłe osobniki. Matka karmi młode mlekiem przez okres 4-6 tygodni, po których szczeniak zaczyna swoje samodzielne życie. Matka przez pewien czas otacza go jeszcze opieką (Stacja Morska 2019).

Po czym rozpoznać fokę pospolitą?

Foki te mają bardzo różnorodne umaszczenie ciała, od jasnoszarego po ciemnobrązowe, zwykle z ciemnymi plamkami. Pysk tego gatunku jest krótszy niż u foki szarej, jest tzw. „koci”. Możemy je również odróżnić po charakterystycznych nozdrzach w kształcie litery „V”.

Literatura

  1. Stacja Morska 2019. https://hel.ug.edu.pl/edukacja/o-gatunkach/

Jeśli spotkasz na plaży fokę, poinformuj o tym:

Jeśli widziałeś na plaży:

  • sieweczkę obrożną
  • ostrygojada
  • rybitwę białoczelną, rzeczną lub czubatą

zgłoś obserwację na: baza@wwf.pl

Pobierz poradnik

Projekt Ochrona ssaków i ptaków morskich - kontynuacja (POIS.02.04.00-00-0042/18) współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 osi priorytetowej II POIiŚ 2014-2020

Newsletter

Dołącz do newslettera otrzymując najnowsze informacje o naszych działaniach