Aktualności Wizyta studyjna w ośrodkach rehabilitacji zwierząt morskich w Holandii

10 lipca 2023

W dniach 19-23 czerwca odbyliśmy wizytę studyjną w 3 ośrodkach rehabilitacji zwierząt morskich w Holandii. Wizyta była świetną okazją do wymiany dobrych praktyk oraz pozyskania najnowszej wiedzy w zakresie ochrony i rehabilitacji ssaków i ptaków morskich, jak też do zaprezentowania naszych działań w projekcie „Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja”. Zdobyte doświadczenia pomogą działać skuteczniej i rozwijać współpracę między różnymi organizacjami w Polsce i międzynarodowo.

Grupa, która brała udział w wizycie studyjnej, była bardzo zróżnicowana, i już sam fakt zebrania w jednym miejscu takiego grona gwarantował potencjał do ciekawych rozmów i zacieśniania współpracy. W wyjeździe wzięli udział: przedstawiciele WWF Polska, lokalni liderzy Błękitnego Patrolu WWF, reprezentanci Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING, Stacji Morskiej UG w Helu im. Profesora Krzysztofa Skóry, Urzędów Morskich w Gdyni i w Szczecinie, Słowińskiego i Wolińskiego Parku Narodowego, Pomorskich Parków Krajobrazowych.

Po dotarciu do Holandii wizytę rozpoczęło spotkanie w ośrodku Zeehondencentrum. To jeden z najstarszych ośrodków pomocy i rehabilitacji fok w Holandii. Zeehondencentrum jest w całości inicjatywą prywatną, działa niezależnie od krajowego rządu i jego dotacji. Ośrodek utrzymuje się z opłat za bilety i indywidualnych darowizn. Uczestnicy wizyty studyjnej dowiedzieli się tutaj m.in. o lokalnym wieloletnim doświadczeniu w ratowaniu fok. Rozmawiano także o wyzwaniach i przyjętych przez Holendrów rozwiązaniach, m.in. o tzw. Seal Agreement, zgodnie z którym w Holandii dąży się do tego, aby nie zabierać na rehabilitację więcej niż 5% szczeniąt foczych urodzonych w danym roku na holenderskim wybrzeżu. Nasi gospodarze mówili też sporo o sytuacjach, w których niezbędna jest eutanazja zwierząt, które nie mają szans na przeżycie, jak też o przypadkach, w których daje się „pozwolić działać naturze”, odstępując od interwencji człowieka.

Kolejnym przystankiem na trasie była wyspa Texel i znajdujący się na niej ośrodek Ecomare. Ta wyspa to dom dla bardzo dużej liczby ptaków. Znajdziemy tu m.in. liczne kolonie mew i rybitw, ale także sieweczki, bernikle, warzęchy, głuptaki, a lista przylatujących i gniazdujących tu ptaków jest niezwykle długa. Ośrodek Ecomare pomaga ssakom morskim oraz ptakom. Te działania uczestnicy poznawali „od kuchni”. Ecomare stanowi jednocześnie bramę wejściową dla odwiedzających tutejszy Park Narodowy Wydm Texel. Utworzony w 2002 roku park obejmuje wszystkie ekosystemy wydmowe po zachodniej stronie wyspy i duże płycizny zalewane przez przypływy w północnych i południowych punktach wyspy – łącznie około 43 km2. W ośrodku można też zapoznać się z ekologią pobliskiego Morza Wattów.

Na koniec wizyty grupa odwiedziła ośrodek SOS Dolfijn. Jest to centrum specjalizujące się w ratowaniu małych waleni, w tym w szczególności morświnów wyrzucanych na brzeg. Pracownicy SOS Dolfijn są gotowi do akcji ratunkowych całodobowo siedem dni w tygodniu. Mają do dyspozycji specjalny wóz transportowy i w pełni wyposażone centrum medyczne. W ciągu ostatniej dekady uratowali ok. 40 małych waleni. Te doświadczenia czynią SOS Dolfijn jednym z najbardziej wyspecjalizowanych ośrodków w Europie. Uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję zapoznać się z procedurą od przyjęcia zwierzęcia, przez kwarantannę, rehabilitację, aż do pomyślnego wypuszczenia zwierzęcia na wolność. W trakcie wizyty w ośrodku przebywała samica morświna aktualnie leczona w centrum.

Uczestnicy wizyty stwierdzili, że wyjazd znacząco zwiększył ich wiedzę na temat sposobów ochrony ssaków i ptaków morskich i pomoże im w jeszcze lepszej realizacji ich własnych działań, jakie podejmują w instytucjach, w których są zatrudnieni w Polsce. Jednocześnie mamy nadzieję na utrzymanie kontaktów z holenderskimi ośrodkami, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ośrodków rehabilitujących ssaki morskie jest bardzo niewiele.

Wizyta studyjna w Holandii odbyła się w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt: „Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja”.

Jeśli spotkasz na plaży fokę, poinformuj o tym:

Jeśli widziałeś na plaży:

  • sieweczkę obrożną
  • ostrygojada
  • rybitwę białoczelną, rzeczną lub czubatą

zgłoś obserwację na: baza@wwf.pl

Projekt Ochrona ssaków i ptaków morskich - kontynuacja (POIS.02.04.00-00-0042/18) współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 osi priorytetowej II POIiŚ 2014-2020

Newsletter

Dołącz do newslettera otrzymując najnowsze informacje o naszych działaniach