Aktualności Szkolimy się dla Was! Trzydniowe warsztaty Błękitnego Patrolu WWF

25 listopada 2022

Szkolimy się dla Was! Trzydniowe warsztaty Błękitnego Patrolu WWF 

Szkolimy się dla Was! Trzydniowe warsztaty Błękitnego Patrolu WWF

 

W dniach 7-9 października w Międzyzdrojach odbyło się szkolenie dla członków – zarówno Wolontariuszy, jak i Lokalnych Liderów – Błękitnego Patrolu WWF. Program obfitował w najróżniejsze warsztaty związane z ochroną naturalnych siedlisk ptaków i ssaków morskich. Wszystko po to, by Błękitny Patrol WWF działał jeszcze sprawniej i efektywniej.

 

Trzydniowe szkolenie „Błękitnych” rozpoczął wykład inauguracyjny dotyczących organizacyjnych i prawnych aspektów ochrony przyrody w Polsce. Wolontariusze i pracownicy Fundacji WWF Polska działający w ramach projektu pt. „Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja” usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat form ochrony przyrody w Polsce oraz kruczków prawnych związanych z praktyczną realizacją celów przyrodniczych.

 

Wykład był swoistym wprowadzeniem do całej palety warsztatów, jakie na uczestników szkolenia czekały w kolejnych dwóch dniach. Wśród zajęć teoretycznych znalazły się warsztaty dotyczące:

  • rehabilitacji fok,
  • pomocy ptakom zaolejonym,
  • koegzystencji dzikich zwierząt morskich i lokalnych społeczności (w tym rybaków),
  • a także podstaw przyrodniczej fotografii cyfrowej na użytek projektu.

Ciekawym i praktycznym warsztatem były również zajęcia z porozumienia bez przemocy – szczególnie ważne dla wolontariuszy, którzy każdego dnia na polskich plażach ochraniają naturalne siedliska morskich ssaków i ptaków przed antropopresją, a często także i osobniki tych zwierząt.

 

Na szkoleniu nie zabrakło także zajęć terenowych. Te przeprowadzone były w następujących blokach:

  • ekosystem plaży,
  • praktyczne aspekty terenowych interwencji do ssaków i ptaków morskich,
  • oraz pomoc zwierzętom zaolejonym w praktyce.

 

Podczas szkolenia zorganizowaliśmy także wspólną sesję zdjęciową obecnych na warsztatach członków Błękitnego Patrolu WWF – największej wolontariackiej inicjatywy Fundacji WWF Polska, łączącej blisko 200 osób na co dzień chroniących wybrzeże. Świetną atrakcją okazała się także wycieczka do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie uczestnicy szkolenia mieli okazję na własne oczy przekonać się o wyjątkowych walorach przyrodniczych jednego z dwóch parków narodowych zlokalizowanych na polskim wybrzeżu.

 

Podczas szkolenia nie zabrakło także chwil na podsumowanie już 12 (!) lat działalności Błękitnego Patrolu, na podziękowania i słowa wyrazu dla wszystkich, którzy każdego dnia przyczynia się do realizacji projektu „Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja” – zarówno przedstawicieli Błękitnego Patrolu WWF, jak i pracowników Fundacji WWF Polska oraz jej partnerów: Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i Grupy Badawczej Ptaków Wodnych „KULING”.

 

 

 

 

 

Jeśli spotkasz na plaży fokę, poinformuj o tym:

Jeśli widziałeś na plaży:

  • sieweczkę obrożną
  • ostrygojada
  • rybitwę białoczelną, rzeczną lub czubatą

zgłoś obserwację na: baza@wwf.pl

Projekt Ochrona ssaków i ptaków morskich - kontynuacja (POIS.02.04.00-00-0042/18) współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 osi priorytetowej II POIiŚ 2014-2020

Newsletter

Dołącz do newslettera otrzymując najnowsze informacje o naszych działaniach