Aktualności Gotowi na ratunek: szkolenie z pomocy ptakom zaolejonym na Wyspie Sobieszewskiej

15 listopada 2024

W dniach 5-6 października na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu pomocy ptakom zaolejonym. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie i członkinie Błękitnego Patrolu WWF oraz przedstawiciele i przedstawicielki zaprzyjaźnionych organizacji: Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING, Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” i Ptasiego Azylu z warszawskiego ZOO.

Bałtyk jest jednym z najbardziej zatłoczonych mórz świata. Duży ruch tankowców oraz statków pasażerskich i towarowych grozi możliwością przypadkowego wycieku substancji ropopochodnych, a w konsekwencji zaolejeniem zwierząt. Dlatego tak ważne jest, aby stale podnosić gotowość do szybkiego i skutecznego reagowania na takie zagrożenia.

Szkolenie obejmowało zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Uczestnicy i uczestniczki, ubrani w specjalne kombinezony ochronne, ćwiczyli znajdowanie, chwytanie i transport zaolejonych ptaków do punktów pomocowych. Jednym z elementów ćwiczeń była „robokaczka” – makieta ptaka zamontowana na zdalnie sterowanym samochodzie, symulująca trudności związane z chwytaniem poszkodowanych zwierząt.

szkolenie z pomocy ptakom

Kurs przeprowadziły trenerki i trener z Fundacji WWF Polska: Aleksandra Botur, Magdalena Zadrąg, Aleksandra Sławska oraz Konrad Wrzecionkowski, a nadzór nad szkoleniem pełniła główna trenerka Agnieszka Czujkowska z Ptasiego Azylu. Wszyscy trenerzy z WWF Polska uzyskali kwalifikację trenerską BASIC EUROWA, która uprawnia ich do prowadzenia kolejnych szkoleń w Polsce.

Fundacja WWF Polska od 2020 roku jest członkiem sieci EUROWA, która zrzesza ekspertów i ekspertki ds. pomocy zwierzętom zaolejonym. Poprzez organizację ćwiczeń wzmacniamy naszą gotowość na wypadek rozlewów substancji ropopochodnych na morzu. Każde szkolenie to kolejny krok ku skuteczniejszej ochronie ptaków i lepszemu przygotowaniu na sytuacje kryzysowe.

Więcej informacji o sieci EUROWA i pomocy zaolejonym zwierzętom: https://www.wwf.pl/morza-i-oceany/pomoc-zwierzetom-zaolejonym

 

Jeśli spotkasz na plaży fokę, poinformuj o tym:

Jeśli widziałeś na plaży:

  • sieweczkę obrożną
  • ostrygojada
  • rybitwę białoczelną, rzeczną lub czubatą

zgłoś obserwację na: baza@wwf.pl

Projekt Ochrona ssaków i ptaków morskich - kontynuacja (POIS.02.04.00-00-0042/18) współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 osi priorytetowej II POIiŚ 2014-2020

Newsletter

Dołącz do newslettera otrzymując najnowsze informacje o naszych działaniach