To prawda, że nie każdy bohater nosi pelerynę. Niektórzy mają… błękitne kurtki! Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, bo o nich mowa, na co dzień pomagają fokom, morświnom i ptakom morskim. Są bohaterami polskich plaż, wspierając ich czynną ochronę. Dziś, 5 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy im najszczersze podziękowania. Za lata pracy, za serce i za oddanie dzikiej naturze. 

Gdy widzę nieraz na „patrolu” zwierzę w wodzie, fokę, daje mi to taką satysfakcję, że żyję razem z nimi… Człowiek się czuje taki potrzebny do życia dla tych zwierzaków – przyznaje pan Staszek Sola, długoletni Wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF z województwa zachodniopomorskiego. 

Pan Staszek jest jedną z blisko 200 „Błękitnych” twarzy WWF, a więc wolontariuszy, którzy od 12 lat współtworzą nasze projekty poświęcone czynnej ochronie wybrzeża. Obecny to „Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk – kontynuacja” realizowany w ramach II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  

Pomoc nie tylko od święta 

„Błękitni” na co dzień pomagają ssakom i ptakom morskim odwiedzającym lub zamieszkującym Bałtyk i bałtyckie wybrzeże. Wspierają nasze działania na rzecz ochrony plaż i wydm, czyli naturalnego miejsca życia wielu dzikich zwierząt i roślin. Patrolują wybrzeże, interweniują w sprawie potrzebujących zwierząt, edukują i trzymają rękę na bałtyckim pulsie! 

Dziś, w Dzień Wolontariusza, „Błękitni” obchodzą swoje święto. A my dziękujemy za ich pracę. Za serce, zapał, miłość do natury i ogromne oddanie, które towarzyszy im każdego dnia roku.

 

 

Poznaj „Błękitnych” bohaterów  

Różni ich wiek, wykształcenie i wykonywane zawody. Łączy wspólny cel – Bałtyk. Realizują go w wolnym czasie, monitorując plaże, prowadząc regularne patrole oraz odpowiadając na zgłoszenia o potrzebujących zwierzętach.   

 Połowę blisko 200 osobowej grupy stanowią kobiety. Najmłodszy wolontariusz ma 13 lat, a najstarszy prawie 80! A czym zajmują się na co dzień? To pełen wachlarz profesji! W zespole znaleźć można uczniów, studentów, emerytów, nauczycieli, lokalnych przedsiębiorców, żołnierzy, managerów hoteli, marynarzy, leśniczych, weterynarzy i innych. Jeden z „Błękitnych” jest nawet emerytowanym kapitanem żeglugi wielkiej!  

 Część z naszej „Błękitnej” brygady wystąpiła w wyjątkowym filmie, do którego zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie Polites. Zapraszamy do oglądania! 

 

Moc podziękowań 

Za codzienną pracę, poświęcenie i ogromne serce do dzikiej natury, dziś, z okazji Dnia Wolontariusza, dziękujemy nie tylko my, Fundacja WWF Polska. Do podziękowań dla Wolontariuszy dołączają także ci, bez których ta liczna grupa lokalnych bohaterów nie mogłaby istnieć: ich koordynatorzy. 

–  Praca z naszymi Wolontariuszami codziennie uświadamia mi, że bycie członkiem Błękitnego Patrolu WWF to nie tylko patrole i interwencje. To styl życia. I niech nie zabrzmi to górnolotnie – ja naprawdę w to wierzę. „Błękitni” mają w sobie niesamowitą siłę, wolę ducha, która sprawia, że zarażone tą energią osoby raz po raz dołączają do naszych działań, pozwalając inicjatywie rosnąć w siłę – przyznaje Dominika Wojcieszek, Koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF odpowiedzialna za całą grupę wolontariuszy z „Błękitnej” rodziny.  

Siłą Patrolu jest to, że tworzą go lokalni mieszkańcy, którym zależy na ochronie przyrody polskiego wybrzeża. By praca Wolontariuszy była jak najbardziej efektywna i odpowiadała lokalnym potrzebom, Błękitny Patrol WWF został podzielony na sześć odcinków – na każdym z nich Wolontariusze mają swojego Lokalnego Lidera, który sam angażuje się lokalnie lub angażuje lokalne społeczności w ochronę siedlisk. 

Lokalni Liderzy Błękitnego Patrolu WWF także dołączają do naszych podziękowań! 

Cały nasz Bałtyk potrzebuje pomocy. Ratunek na tak dużą skalę nie odbywa się dzięki pracy jednej osoby! Tylko udział pojedynczych osób, które łączą swoje siły, pozwala osiągnąć spektakularne efekty. Świadomość, że działalność Błękitnego Patrolu wywiera realny i pozytywny wpływ na ludzi, a przez to na nasze morze i organizmy w nim żyjące, jest najlepszą nagrodą za poświęcony czas – wyjaśnia Aleksandra Botur, Lokalna Liderka Wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF na odcinku Rzucewo – Świbno (Wyspa Sobieszewska).  

  – Są chwile i są ludzkie działania decydujące o dalszym życiu dzikiego zwierzęcia. W nich wszystkich maluje się Błękitność. I za nie wszystkie od dekady dziękuję losowi i Wolontariuszom – dodaje Sebastian Barszczewski, Lokalny Lider Wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF na odcinku Kołobrzeg – Granica Województw Zachodniopomorskiego i Pomorskiego.  

Za wczoraj, za dziś, za jutro – dziękujemy  

Bez Błękitnego Patrolu WWF los tysięcy ssaków i ptaków morskich, wobec których Wolontariusze podjęli interwencje na przełomie ostatniej dekady, stanąłby pod znakiem zapytania. Gdyby nie oni, stan tych gatunków na polskim wybrzeżu najpewniej byłby znacznie gorszy, niż możemy to dziś obserwować. 

Gdyby nie oni, setki tysięcy przechodniów, turystów, członków lokalnych społeczności, przedstawicieli nadmorskich firm czy urzędów, którym Wolontariusze opowiedzieli o ochronie nadmorskiej przyrody, nie poznaliby jej wartości. To właśnie edukacja sprawia, że ludzie coraz lepiej rozumieją, że plaża jest naturalnym siedliskiem fok i ptaków – dzięki temu chętniej dzielą się nią z dziką przyrodą i wiedzą, jak zachować się, gdy spotkają fokę na polskiej plaży

Gdyby nie oni, „dziś” byłoby inne. Ale jest takie, jak być powinno – Błękitne 

– Błękitny Patrol WWF jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów polskiego oddziału WWF. Przyczyną tego są oczywiście Wolontariusze, którzy każdego dnia oddają swój czas i serce na rzecz Błękitnej inicjatywy. To właśnie Wolontariusze są na pierwszej linii frontu ochrony siedlisk wybranych bałtyckich ssaków i ptaków. Są rękami i oczami podmiotów, które za cel obrały sobie ochronę ssaków i ptaków morskich, w tym nas, polskiego oddziału WWF, oraz naszych partnerów – Stacji Morskiej w Helu i Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING. Będąc w terenie, muszą umieć wykazać się odpowiednią wiedzą w zakresie pomocy zwierzętom, opanowaniem, a często również siłą fizyczną i pomysłowością. Nie zawiedli nas i wiem, że nie zawiodą – mówi Halszka Gronek z Fundacji WWF Polska. 

Dowiedz się więcej o Błękitnym Patrolu WWF, odwiedzając naszą stronę: chronbaltyk.pl

 

Fundacja WWF Polska prowadzi działania w ramach projektu ,,Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja”, finansowanego przez Unię Europejską